środa, 8 marca 2017

10 filmów z kobiecym imieniem w tytule


Znane i nieznane. Rozważne i romantyczne. Skromne i pewne siebie. Wycofane i wychodzące przed szereg. Nieśmiałe i odważne. Mnie lub bardziej świadome swego piękna, siły, seksualności. Kobiety, czyli piękniejsza połowa ludzkości. Świat bez nich by nie istniał i niech nikt nie waży się nawet tego kwestionować. Z okazji Dnia Kobiet prześledziłem wszystkie obejrzane przeze mnie filmy z kobiecym imieniem w tytule i przygotowałem dla Was zestawienie 10 szalenie różnych filmowych wizerunków kobiet. Jeśli jeszcze ich nie znacie, jak najszybciej nadróbcie zaległości.


1. Kobieta neurotyczna - Amelia Poulain (Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet, 2001)
Tej postaci nikomu nie trzeba przedstawiać. Przez swe neurozy Amelia zyskała miano nie tylko jednej z najbardziej oryginalnych, ale i najbardziej uroczych filmowych bohaterek.2. Kobieta businesswoman - Joy Mangano (Joy, reż. David O. Russell, 2015)
Samotna matka, która dzięki swej sile i determinacji stanęła na czele imperium finansowego wartego miliony dolarów. Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).
3. Kobieta artystka - Amy Winehouse (Amy, reż. Asif Kapadia, 2015) 
Amy Winehouse to kolejna postać, której nie trzeba Wam przedstawiać. Dała nam tak wiele, sama zyskała równie dużo, ale zabrakło tego najważniejszego - miłości... Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).


4. Kobieta skromna - Ida Lebenstein (Ida, reż. Paweł Pawlikowski, 2013)
Ida to typ kobiety skromnej i cichej, oddanej Bogu "szarej myszki", która nie lubi się wychylać. Takich kobiet w kinie naprawdę niewiele... Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).5. Kobieta femme fatale - Carol Aird (Carol, reż. Todd Haynes, 2015)
Carol to posągowa i otaczająca się luksusem femme fatale, która doskonale wie, czego chce. Niezwykle silna osobowość. Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).6. Kobieta z systemem wartości - Filomena Lee (Tajemnica Filomeny, reż. Stephen Frears, 2013)   
Filomena Lee kieruje się w swym życiu wielkim poszanowaniem dla religii i nawet w momencie, w którym powinna wykląć kościół i rozpocząć z nim walkę, pozostaje wierna swym wartościom. A poza tym to całkiem urocza staruszka. Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).

7. Kobieta aktywistka - Erin Brockovich (Erin Brockovich, reż. Steven Soderbergh, 2000)
Zdeterminowana, pewna siebie, wybuchowa i ekstrawagancka prawniczka, która ma większe jaja niż niejeden facet.
8. Kobieta - niepoprawna optymistka - Frances (Frances Ha, reż. Noah Baumbach, 2012)
Sama mówi o sobie, że jest  „niepozbierana” i „nierandkowalna”, bardzo ceni przyjaźń oraz nie chce dorosnąć. A przy tym wszystkim nie przestaje marzyć... Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).

9. Kobieta, która wyprzedziła swą epokę - Michalina Wisłocka (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, reż. Maria Sadowska, 2017)
Wisłocka nie boi się głośno wyrażać swego zdania i żyje zgodnie z samą sobą, nie raz podejmując przy tym kontrowersyjne decyzje. Więcej o samym filmie możecie przeczytać tutaj (klik!).

10. Kobieta niejednoznaczna - Marylin Monroe (Mój tydzień z Marylin, reż. Simon Curtis, 2011)
Skomplikowana, pełna sprzeczności, tak bardzo niejednoznaczna. Kobieta-legenda, prawdziwy symbol seksu.


6 komentarzy:

 1. O, jak oglądałam z narzeczonym Joy to biedny umierał z nudy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Nie podoba mu się J. Law? ;)

   Usuń
 2. Widziałam ,,Amelię" i ,,Idę", reszta jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! Tyle świetnych seansów wciąż przed Tobą :)

   Usuń
 3. Kobieta z którą lepiej nie zadzierać - Jackie Brown <3

  OdpowiedzUsuń