niedziela, 13 września 2015

On czy nie on, czyli ile jesteś w stanie schudnąć/przytyć dla roli?Kiedy pod koniec 2014 roku w internecie pokazało się zdjęcie promujące najnowszy film Antoine’a Fuqua, Do utraty sił, wszyscy wstrzymali oddech. Na zdjęciu tym można było bowiem zobaczyć umięśnionego boksera, a podpis wskazywał, że jest nim… Jake Gyllenhaal. Ten 34-letni aktor już nie raz zaskakiwał nas swymi aktorskimi wcieleniami, ale tym razem przeszedł samego siebie. Złośliwi twierdzą, iż Jake musi być już naprawdę nieźle zdesperowany i robi wszystko, aby zostać w końcu zauważonym przez Akademię Filmową. Bzdury, zapominalskim przypominam, że Gyllenhaal otrzymał w 2006 roku nominację do Oscara za fenomenalną rolę Jacka w Tajemnicy Brokeback Mountain, a wszystkie jego kolejne role były niezwykle charyzmatyczne i warte zapamiętania. Przygotowując się do roli Lou w Wolnym strzelcu (wybitna rola!) Jake schudł prawie 10 kilogramów. Przy okazji polskiej premiery filmu Do utraty sił postanowiłem przybliżyć Wam inne zaskakujące „wagowe” metamorfozy aktorów. Oto najlepsi z najlepszych.10. Hilary Swank – Ostatnio, przy okazji premiery filmu Eskorta, Hilary Swank po raz kolejny udowodniła wszystkim, że nie ma najmniejszych problemów z wcielaniem się w role hardych kobiet. Uwagę wszystkich skupiła jednak już w 2004 roku, kiedy do roli bokserki przytyła ponad 8 kilogramów. Opłaciło się, za rolę Maggie została uhonorowana Oscarem. 

9. Tomasz Kot – Również na naszym polskim podwórku od czasu do czasu trafiają się interesujące aktorskie przemiany. Prym zdaje się w tym przypadku wieść Tomasz Kot, który nie tylko znacznie schudł przygotowując się do odegrania roli Zbigniewa Religii, ale też idealnie odwzorował jego wszystkie gesty (Bogowie).


8. Anne Hathaway – Hathaway nie należy do ulubienic krytyków filmowych, a w mediach stosunkowo często pojawiają się komentarze na temat tego, jak chorobliwe są wysokie ambicje aktorki. Nic zatem dziwnego, że zdecydowała się na zrzucenie 11 kg dla roli Fantine w Les Miserables. Nędznicy. Opłaciło się, dieta została nagrodzona Oscarem.7. Chris Pratt – Pratt wyrósł nam w ostatnim czasie na prawdziwą gwiazdę i nie bez związku pozostaje tu nagła zmiana jego wyglądu. Po kilku latach odgrywania roli tłustego Andy’ego w serialu Parks and recreation Prattowi nadarzyła się okazja zagrania we Wrogu numer jeden. Aktor przez 6 miesięcy ciężko trenował do roli, jednak w efekcie znowu musiał przytyć (Wykapany ojciec, +27 kg). Przełomem w jego karierze okazał się angaż do Strażników Galaktyki, który dał mu status gwiazdy i kolejnego hollywoodzkiego przystojniaka.

6. Michael Fassbender – Michael Fassbender słynie z odważnych ról (w kontrowersyjnym Wstydzie rozebrał się przed kamerą do naga) i nie straszne są mu jakiekolwiek metamorfozy. Wcielając się w rolę Bobby’ego (Głód) schudł 20 kilogramów, a efekty tego były porażające. Kto widział film, ten doskonale wie, o czym piszę…


5. Charlize Theron – Charlize Theron to kolejna aktorka, której nagła zmiana wagi pozwoliła dosięgnąć szczytu i zdobyć upragnionego Oscara. Oczywiście mowa o filmie Monster, na potrzeby którego Theron przytyła 13 kilogramów i zmieniła się nie do poznania.
4. Matthew McConaughey – Jak zerwać ze statusem aktora infantylnych komedii romantycznych? Wystarczy jedynie przeraźliwie schudnąć i dostać rolę w poruszającym dramacie społecznym. Oczywiście Oscar to jedynie miły dodatek… Smak tej skutecznej receptury na własnej skórze poznał Matthew McConaughey, który schudł ponad 17 kg (Witaj w klubie). 

3. Robert De Niro – De Niro to niekwestionowany mistrz aktorstwa, który nie raz nas wszystkich zaskoczył. W pamięci fanów na pewno zapisał się fakt, iż przygotowując się do roli Jake’a we Wściekłym byku aktor przeszedł przez serię ćwiczeń i treningów, a nawet wziął udział w trzech prawdziwych walkach (wygrał dwie z nich). De Niro na potrzeby tej roli przytył łącznie – uwaga – 27 kilogramów…

2. Jared Leto – W przypadku Jareda Leto nagła zmiana wagi niemal zawsze wiąże się z całkowitą metamorfozą. Czy ktokolwiek jest w stanie stwierdzić, iż w Rozdziale 27 i w Witaj w klubie gra ten sam aktor? Do tego pierwszego filmu aktor przytył 30 kilogramów, do drugiego zrzucił ponad 18.1. Christian Bale – Na 1. miejscu rankingu nie mógł znaleźć się nikt inny. Bale naprzemiennie chudnie (Mechanik, -28 kg), tyje (Batman – Początek, + 45 kg), po czym znów chudnie (Fighter) po to, aby w efekcie znowu przytyć (American Hustle). Mistrz!Które z aktorskich metamorfoz zrobiły na Was największe wrażenie?

2 komentarze:

  1. Oj tak, Bale jest zdecydowanym mistrzem. Nie wiem jak on to robi, nie wiem jak reaguje na to jego organizm. Pratt też nieźle i do niego zupełnie inny szacunek. Bale robi to, bo role tego wymagają. Pratt zrobił to dla siebie i zrobił to nie DO roli, ale DLA.
    Z polskich akcentów dałbym tutaj jeszcze... Szyca. Jego przemiana do (słabej) Wojny Polsko-Ruskiej też konkretna. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jake Gyllenhaal ostatnio konkretnie przykoksił do Southpaw. Jak na mnie mógłby wskoczyć na 10 za Hilary. :)

    OdpowiedzUsuń